Dom pasywny CCL, powierzchnia ok. 250m²

Ten duży dom zaprojektowaliśmy na planie prostokąta z dwoma podcięciami tworzącymi zadaszenie nad wejściem, wjazdem do garażu oraz wyjściem na taras. Bryła została przekryta dwuspadowym dachem z kalenica na osi wschód - zachód. Zminimalizowaliśmy ilość i wielkość okien od strony północnej w celu ograniczenia strat energii. Zastosowaliśmy nietypowe wykończenie elewacji - tynk z nieregularnym, drobnym boniowaniem. Na elewacji pólnocnej, wejściowej układ boni jest horyzontalny, natomiast na elewacji południowej wertykalny. Ściany szczytowe, wschodnia i zachodnia, wykonćzone są bez boniowania. Dzięki grze światła i cienia na boniowaniu koloryy elewacji wydają się być różnymi odcieniami bieli i szarości podczas gdy w rzeczywistości zastosowaliśmy tylko białą barwę. Całość kolorystycznie dopełnia szary dach z paneli z blachy oraz szara kolorystyka stolarki okiennej.

Funkcja
Na parterze, od strony północnej, zaprojektowaliśmy strefę wejścia - wiatrołap, garderobę, wc oraz jednostanowiskowy garaż. Strefę tę oddzieliliśmy od części dziennej domu schodami prowadzącymi na poddasze. Schody i korytarz na poddaszu są doświetlone wysokim na dwie kondygnacje oknem. W głębi, za schodami, umieściliśmy pomieszczenie gospodarcze. Strefa dzienna składa się z przestronnego pokoju dziennego i funkcjonalnie wydzielonej kuchni i jadalni. Całość doświetlona jest dużymi oknami tarasowymi od strony południowej. Na poddaszu zaprojektowaliśmy trzy sypialnie, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Ściankę kolankową w pomieszczeniach na poddaszu przewidzieliśmy na wysokość 150 cm, co zwiększa komfort użytkowania pomieszczeń ze skosem dachu.
Gabaryty budynku i działki

• Powierzchnia użytkowa: 252,39 m² + garaż 34,81 m²
• Powierzchnia zabudowy: 199,09 m²
• Kubatura: 838 m3
• Szerokość / długość: 10,85 m x 18,35 m
• Wysokość: 9,60 m

Technologia
W budynku zastosowano przegrody zewnętrzne o współczynniku U=~0,1 W/m²K. Konstrukcja jest wolna od mostków termicznych. Zastosowano okna czteroszybowe o współczynniku U=0,69 W/m²K, montowane na konsolach w warstwie ocieplenia. Okna od strony południowej zostały zaopatrzone w fabrycznie montowane pomiędzy szybami plisy lub żaluzje, tak by w okresie letnim nie następowało nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Dzięki takim rozwiązaniom dom spełnia wymogi budynku pasywnego tj. zapotrzebowanie na energię pierwotną =< 120 kWh/m²rok, zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 15 kWh/m²rok. W domu przewidzieliśmy wentylację mechaniczną z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz gruntową pompę ciepła. Z uwagi na usytuowanie domu kalenicą na osi wschód zachód można wykorzystać południową połać dachu do zainstalowania kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych w celu wykorzystania naturalnych źródeł energii. Istnieje możliwość zaprojektowania kominka w salonie, jednak wiąże się to z utratą szczelności budynku a w związku z tym budynek przestaje być pasywnym choć pozostaje energooszczędnym.