Dom pasywny CXXX ok. 130m²

Forma

Dom zaprojektowaliśmy w prostej i nowoczesnej bryle, która sprzyja energooszczędności budynku. Zastosowane przez nas na elewacji drewno w postaci tarcicy nieobrzynanej nawiązuje do regionalnego, wiejskiego budownictwa i nadaje budynkowi wyjątkowy charakter. Materiałem wykończeniowym dachu jest ceramiczna dachówka o ceglanej barwie, która również kojarzy się z tradycyjnym budownictwem. Na ścianach szczytowych - południowej i północnej - zastosowaliśmy tynk mineralny w kolorze białym, a w podcieniach tynk o kolorze grafitowym. Tradycyjny charakter domu dopełniaja drewniana stolarka okienna. Zgodnie z wymogami dla domów pasywnych na elewacji północnej zaprojektowaliśmy niewielkie okna, natomiast od strony południowej zaplanowaliśmy duże przeszklenia.

Funkcja
Na parterze, od strony północnej, zaprojektowaliśmy strefę wejścia - wiatrołap, garderobę, wc oraz jednostanowiskowy garaż. Strefę tę oddzieliliśmy od części dziennej domu schodami prowadzącymi na poddasze. Schody i korytarz na poddaszu są doświetlone wysokim na dwie kondygnacje oknem. W głębi, za schodami, umieściliśmy pomieszczenie gospodarcze. Strefa dzienna składa się z przestronnego pokoju dziennego i funkcjonalnie wydzielonej kuchni i jadalni. Całość doświetlona jest dużymi oknami tarasowymi od strony południowej. Na poddaszu zaprojektowaliśmy trzy sypialnie, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Ściankę kolankową w pomieszczeniach na poddaszu przewidzieliśmy na wysokość 150 cm, co zwiększa komfort użytkowania pomieszczeń ze skosem dachu.
Gabaryty budynku i działki

• Powierzchnia użytkowa: 132,98 m² + garaż 16,66 m²
• Powierzchnia zabudowy: 116,80 m²
• Kubatura: 451 m3
• Szerokość / długość: 8,10 m x 14,42 m
• Wysokość: 8,30 m

Technologia
W budynku zaprojektowaliśmy przegrody zewnętrzne o współczynniku U=~0,1 W/m²K. Konstrukcja jest wolna od mostków termicznych. Zastosowaliśmy okna trójszybowe o współczynniku U=0,71 W/m²K, montowane na konsolach w warstwie ocieplenia. Okna od strony południowej zostały zacienione tak by w okresie letnim nie nastepowało nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Dzięki takim rozwiązaniom dom spełnia wymogi budynku pasywnego tj. zapotrzebowanie na energię pierwotną =< 120 kWh/m²rok, zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 15 kWh/m²rok.
W domu przewidzielismy wentylację mechaniczną z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz gruntową pompę ciepła. Istnieje mozliwość zaprojektowania kominka w salonie, jednak wiąże się to z utratą szczelności budynku a w związku z tym budynek przestaje być pasywnym choć wciąż pozostaje energooszczędnym.