Dom pasywny, powierzchnia ok. 100m²

Zaprojektowaliśmy mały, parterowy dom, oszczędny w swojej formie. Charakter budynku tworzy prosty dach z paneli z blachy powlekanej, okap tworzący zadaszenie na tarasie przed salonem oraz wykorzystanie naturalnych materiałów wykończeniowych. Zewnętrzne słupy zaplanowane zostały z jasnej cegły ceramicznej, podcienia przy wejściu i przy salonie zostały wykończone deskami elewacyjnymi nawiązującymi do tradycyjnego budownictwa. Pozostałe ściany wykończone zostały tynkiem mineralnym w kolorze białym.
Duże, drewniane okna od strony południowej dają możliwość dobrego doświetlenia salonu, zyskania energii słonecznej w zimie a dzięki schowaniu w podcieniu unikamy nadmiernego nagrzewania latem.

Funkcja
Wejście do domu znajduje się od strony zachodniej w niewielkim podcieniu. Od strony północnej zaprojektowaliśmy wiatę na samochód. Północna strefa domu to wiatrołap, garderoba, pomieszczenie gospodarcze - pomieszczenia nie wymagające doświetlenia. W centalnej częci domu zaprojektowaliśmy korytarz, który prowadzi do kuchni ze spiżarką, salonu oraz do częścinoccnej domu - gabinetu, wc, łazienki oraz sypialni.
Gabaryty budynku i działki

• Powierzchnia użytkowa: 86,25 m²
• Powierzchnia zabudowy: 166 m²
• Kubatura: 237 m3
• Szerokość / długość: 9,10 m x 18,25 m
• Wysokość: 5,70 m

Technologia
W budynku zaprojektowaliśmy przegrody zewnętrzne o współczynniku U=~0,1 W/m²K. Konstrukcja jest wolna od mostków termicznych. Zastosowaliśmy okna trójszybowe o współczynniku U=0,71 W/m²K, montowane na konsolach w warstwie ocieplenia. Dzięki takim rozwiązaniom dom spełnia wymogi budynku pasywnego tj. zapotrzebowanie na energię pierwotną =< 120 kWh/m²rok, zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 15 kWh/m²rok. W domu przewidzieliśmy wentylację mechaniczną z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz gruntową pompę ciepła.
Istnieje możliwość zaprojektowania kominka w salonie, jednak wiąże się to z utratą szczelności budynku a w związku z tym budynek przestaje być pasywnym choć wciąż pozostaje energooszczędnym.