Czym się charakteryzuje dom energooszczędny?

Dom Energooszczędny to budynek, który podobnie jak Dom Pasywny jest tak zaprojektowany by potrzebował jak najmniej energii dla ogrzania. Jednak wymogi nie są tak ścisłe jak w Domu Pasywnym. W takim budynku roczne zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 70 kWh/(m2a). Kluczowymi cechami takich domów, podobnie jak w Domach Pasywnych, są dobra izolacja cieplna, zredukowane mostki cieplne, szczelność i mechaniczna wentylacja.

Dom energooszczędny to bardzo dobrze zaprojektowany i wykonany budynek, którego koszty użytkowania w porównaniu do domu zrealizowanego wg obowiązujących przepisów są znacznie zredukowane.
Często ze względów architektonicznych (orientacja działki, ukształtowanie terenu, bliskość budynków sąsiednich czy względy estetyczne i związane z funkcjonowaniem (np przepiękny widok na stronę północną) nie udaje się zaprojektować budynków
o parametrach Domu Pasywnego.
Co nie znaczy, że budynek nie może być oszczędny i przyjazny dla środowiska. W takim budynku dla ograniczania kosztów użytkowania bardziej opłaca się zainwestować
w stosowanie nowoczesnych technologii ogrzewania, takich jak pompa ciepła, gdyż im więcej ciepła potrzeba by ogrzać dom, tym bardziej opłaca się inwestycja w drogą instalację grzewczą.